Stowarzyszenie Progres współpracuje z Fundacją Beksiński


photoW związku z nawiązaniem przez Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych „Progres” współpracy z Fundacją Beksiński, otrzymaliśmy następujące oświadczenie:

Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych „Progres” informuje, że za zgodą i wolą większości członków stowarzyszenia, nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Beksiński, która ma swoją siedzibę w Rzeszowie. Owocem tej współpracy jest fakt, że Festiwal Rocka Progresywnego w Gniewkowie, którego jesteśmy organizatorem,  będzie miał w nazwie dołączony dodatkowy człon, a mianowicie im. Tomasza Beksińskiego.  Nieco rozbudowana nazwa festiwalu, będzie obowiązywała począwszy od ósmej edycji imprezy, która jest planowana w przyszłym roku w dniach: 28-29 czerwca. Nasze stowarzyszenie w ten sposób chce upamiętnić wspaniałego dziennikarza i prezentera radiowego jakim był Tomasz Beksiński.  Przede wszystkim dlatego, że promował wartościową muzykę, m.in. właśnie z gatunku rocka progresywnego, którą pasjonował się szczególnie.  Dodatkowo w tym wszystkim, mamy do czynienia również z występującym wątkiem lokalnym, gdyż Tomasz Beksiński olbrzymią sympatią darzył bydgoski zespół Abraxas.

Nasze stowarzyszenie już dzisiaj może również poinformować, że z wielką radością, przystało na dodatkowe propozycje złożone przez Fundację Beksiński. I tak, w ramach Festiwalu otrzymamy do dystrybucji ciekawie wydaną przez Fundację Beksiński książkę o Tomaszu Beksińskim pt. ” Tomasz Beksiński 1958-1999″ (będzie na nią promocyjna cena), a także otrzymamy do wyświetlania trzydziestominutowy film pt. ” Doktor Jimmy”, także o Tomaszu Beksińskim. Książkę można zobaczyć na stronie www sklepu.

„Tomasz Sylwester Beksiński (ur. 26 listopada 1958 w Sanoku, zm. 24 grudnia 1999 w Warszawie) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, tłumacz języka angielskiego. Urodził się w Sanoku, był synem Zofii i Zdzisława – bardzo znanego, polskiego malarza, rzeźbiarza, fotografa, rysownika i artysty posługującego się grafiką komputerową. Muzyką interesował się już od 12 roku życia, szczególną pasję przejawiał do muzyki rockowej i jej mrocznych gatunków (jak rock progresywny, rock gotycki), oraz do horrorów. Pod koniec lat 70. został dziennikarzem muzycznym i wkrótce stał się jedną z najbardziej charyzmatycznych osobowości wśród polskich prezenterów radiowych. Już jako licealista prowadził szkolny radiowęzeł w Sanoku.

Zadebiutował na antenie radiowej w 1982 roku w audycji Marka Niedźwieckiego. Radiowego rzemiosła uczył się od Piotra Kaczkowskiego, Jerzego Kordowicza i Korneliusza Pacudy. Na początku współpracował z Programem II Polskiego Radia, gdzie od1985 prowadził autorską audycję „Romantycy muzyki rockowej”, popularyzującą głównie muzykę New romantic. Równolegle prowadził „Klub stereo”, a następnie wraz z Tomaszem Szachowskim „Wieczór płytowy”. Jego ostatnią audycją w Programie II, był program „Czas na Rock”. Po przejściu w 1991 roku do Programu III prowadził audycję z cyklu „Muzyczna poczta UKF” i „Trójka pod księżycem”. Jego nocne autorskie audycje zyskały duże grono słuchaczy i status „kultowych”, będąc starannie opracowanymi całościami słowno-muzycznymi. Pisał felietony oraz recenzje do czasopisma „Tylko Rock” oraz „Magazynu muzycznego”. Od 1998 roku miał w „Tylko Rocku” stałą rubrykę pod tytułem „Opowieści z Krypty” gdzie drukowano jego felietony. Ogółem napisał ich 18. Pisał również felietony i reportaże filmowe do czasopisma „Machina”.

Tomasz Beksiński był tłumaczem języka angielskiego. Przetłumaczył m.in. wszystkie ówczesne filmy o Jamesie Bondzie, Harrym Callahanie i niemal całą twórczość filmową i telewizyjną grupy Monty Pythona, których był gorącym miłośnikiem oraz kilkadziesiąt innych filmów, między innymi: Milczenie Owiec, Dzikość serca, Rój, Ktoś mnie obserwuje, Robin Hood – książę złodziei, Czas Apokalipsy, Po tragedii „Posejdona”, Ptasiek, Szklana pułapka, Nie oglądaj się teraz, Drakula, Frankenstein, Zabójcza broń, 1941, Smętarz dla zwierzaków, Wściekłe psy. Współpracował z TVP i firmą ITI. Tłumaczył również teksty piosenek, prezentowanych zespołów takich jak np.: The Cure, Devil Doll, Genesis, Marillion, Iron Maiden, King Crimson, Pink Floyd, The Doors, Ultravox, Joy Division, Lacrimosa, Depeche Mode i The Sisters of Mercy.” (źródło: Wikipedia)

Źródło: S.I.N. Progres

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s