Ballada o uzdrawianiu rynku książki cz. 1


Bookownia

Dzisiejszy dzień to napływające zewsząd informacje o nietypowym pomyśle Polskiej Izby Książki. Instytucja, jakże ważna ze względu na swoje działania, opublikowała właśnie Ustawę o Książce – najnowszy pomysł, jak uzdrowić polski rynek. Pomysł o tyle kontrowersyjny i dziwny, że już pojawiły się o nim mało pochlebne opinie.

Jak czytamy u źródła, celem ustawy jest zwiększenie poziomu czytelnictwa poprzez zapewnienie powszechnego dostępu do książki na terenie całego kraju i urozmaicenie oferty wydawniczej. Podstawowym założeniem ustawy jest ustalana przez wydawcę stała cena na nowości wydawnicze, która przez określony czas obowiązuje wszystkich sprzedawców końcowych.

Ustawa ma regulować obrót książkami i blokować „wolną amerykankę” księgarzy. Brzmi dobrze? Może i tak, ale dowiedzmy się czegoś więcej. Otóż chodzi o to, że PIK zamierza wprowadzić tzw. okres ochronny dla nowości rynkowych, który trwałby od 6 do 18 miesięcy od premiery. W tym czasie księgarnie nie mogłyby sprzedawać tych tytułów po zaniżonych cenach (zapomnijmy o promocjach, rabatach i…

View original post 115 słów więcej


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s