Recenzja Alhena EP/2011/


alhena_ep-coverZespół Alhena powstał w 2010 roku. Dzisiaj ma na koncie 5-utworową EP-kę, kilka koncertów promujących debiutancki materiał, ciepłe przyjęcie publiczności i plany zarejestrowania pełnej płyty. Bydgoską formację tworzą Tadeusz Kolecki /bas/, Tomasz Bogulski /gitary/, Piotr Grugel /bębny/, Piotr Kowalski /syntezatory/ i wokalistka, tak tak, wokalistka Katarzyna Dziemianowicz. Podkreślam ten fakt, ponieważ od czasu, kiedy przestały się ukazywać kolejne wydawnictwa z udziałem Emilii Derkowskiej, Mai Konarskiej i Ani Batko, w polskim rocku progresywnym ewidentnie czegoś brakowało. Jak dobrze pójdzie, Katarzynie Dziemianowicz i zespołowi Alhena, powinno się udać tę lukę wypełnić.

Niezbędne do tego celu będzie wydanie pełnej płyty i potwierdzenie swoich talentów kompozytorskich i wykonawczych, ale pierwszy krok został  wykonany. I jest to zdecydowanie krok we właściwym kierunku i w odpowiednim towarzystwie. Wspomniana już Katarzyna Dziemianowicz, śpiewająca autorka wszystkich tekstów, dysponuje mocnym głosem o ciekawej barwie. Wszystkie „sieroty” po wokalistce krakowskiego zespołu Albion powinny być zadowolone. EP-ka nie zawiera, co prawda, żadnego numeru na miarę „Sarajeva” czy „Jeszcze śmierć chowam w kieszeń”, ale otwierający płytę „Trial” daje uzasadnione nadzieje na przyszłość. Kawał dobrej roboty wykonał również klawiszowiec Piotr Kowalski. To dzięki jego syntezatorom materiał nabiera przestrzeni i art rockowych barw. I to zarówno, kiedy pojawia się w tle, towarzysząc innym instrumentom, jak i występując w roli głównej, jak ma to miejsce w „You Lost Me”. Gitarzysta Tomasz Bogulski kilkakrotnie popisuje się ciekawymi solówkami /”You Lost Me”, ”Better”/ i błyskotliwymi zagrywkami /początek „Breath”/. Natomiast przez całą EP-kę prowadzi słuchacza bezpiecznie sekcja rytmiczna Alheny w składzie Kolecki-Grugel. I chyba najlepiej w „Nemezis” i „Better” słychać jak wiele od nich zależy oraz jak dobrze panowie wywiązują się ze swoich zadań.

W kończący płytę instrumentalny „Nemezis” wplecione zostały odgłosy burzy. I nie jest to z pewnością efekt chmur zbierających się nad zespołem. To raczej ostrzeżenie dla tych, którzy przegapią debiut Alheny, bo ich trochę art rockowy, trochę prog metalowy, a trochę gotycki repertuar wart jest uwagi. Zdecydowanie czekam na więcej, a w międzyczasie postaram się nie przegapić żadnej „chwili prawdy”, czyli koncertów tej bydgoskiej formacji.

Rockella

Ocena: 8/10

Alhena EP/2011/
Skład: Katarzyna Dziemianowicz – voc, Tadeusz Kolecki – bg, Tomasz Bogulski – g, Piotr Grugel – dr, Piotr Kowalski – synths
Wydawca: Alhena

Tracklista:
1. Trial /5:32/
2. Better /5:02/
3. You Lost Me /3:45/
4. Breath /5:20/
5. Nemezis /5:28/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s